„Креативни центар“ домаћин скупа о копирајту

Издавачка кућа „Креативни центар", представник Србије у Европском удружењу издавача уџбеника (EEPG), домаћин је скупа под називом „Питање копирајта у контексту различитих образовних политика", који ће се одржати у Београду 23. и 24. априла ове године. На скупу ће учествовати представници издавачких кућа из осам земаља.

Организација EEPG већ више од 20 година окупља издаваче уџбеника из Европе по принципу једна земља - један члан. Основна начела око којих су чланови окупљени јесу: унапређивање квалитета уџбеничког издаваштва у Европи, сарадња и размена искустава и информација између чланова, неговање европских вредности у уџбеницима итд. „Креативни центар" постао је члан Европског удружења издавача уџбеника крајем 2005. године, што је својеврсно признање за резултате постигнуте у продукцији уџбеника током последњих неколико година. Љиљана Маринковић, директорка „Креативног центра", већ је неколико година члан Управног одбора ове важне групације издавача уџбеника у Европи.

EEPG и Међународна асоцијација за истраживање уџбеника и образовних медија (IARTEM) већ више од 15 година додељују на Франкфуртском сајму књига награду за најбољи европски уџбеник (Best European Learning Material Award - BELMA), коју је „Креативни центар" добио за чак пет издања.

Београдски скуп окупиће уреднике, маркетинг менаџере и менаџере за права, а теме о којима ће се говорити биће следеће:
- права аутора, илустратора, преводилаца, аутора музичких и видео материјала;
- права аутора обавезних текстова у уџбеницима;
- права аутора у електронским образовним материјалима;
- ауторска права аутора уџбеника и јавни интерес;
- фотокопирање уџбеника;
- пиратизовање уџбеника на интернету и друго.

Тема копирајта веома је актуелна у последње време, посебно због тога што многи образовни материјали нису дигитализовани и злоупотребе су веома честе. Скупом ће председавати Хелга Холткамп, директорка Европског удружења издавача уџбеника, а уводничари ће бити Хосе Боргињо, директор Међународног удружења издавача (IPA), као и др Душан Поповић, професор београдског Правног факултета.

ОШ „Раде Драинац“ у Борчи добила је родитељски кутак

Библиотекарке ОШ „Раде Драинац" Тамара Панић Милошевић и Александра Малић направиле су кутак за родитеље у холу те школе.

Жељи им је била да створе пријатну и подстицајну атмосферу у којој би родитељи разговарали с наставницима о ђацима, њиховим оценама и школском животу. У кутку ће родитељи моћи да пронађу различите материјале у вези с родитељством, између осталих и одломке из књига Невене Ловринчевић - „Клопке за родитеље", „Научите да се љутите" и „Ко је газда у вашој кући". Надамо се да ће им савети из тих књига бити од користи.

Аутори „Креативног центра“ међу најбољим едукаторима

У оквиру пројекта „Најбољи едукатори Србије" за најбоље је проглашено 16 учитеља, наставника и професора основних и средњих школа у Србији, а министар просвете, науке и технолошког развоја Срђан Вербић уручио је награде добитницима.

Пројекат „Најбољи едукатори Србије" покренуло је Удружење за подстицање предузетништва „Живојин Мишић", а награде се додељују од 2014. године.

Међу награђенима су и два аутора „Креативног центра": Драган Кувељић, учитељ из Пријепоља (коаутор књига „Како стварати пријатну атмосферу за учење" и „101 одговор на 101 питање о томе шта сваки наставник треба да зна"), и Славољуб Митић, наставник физике из Ниша (коаутор уџбеника и збирке задатака из физике за осми разред, који су у припреми).

У Комисији за избор најбољих едукатора били су Срђан Огњановић, директор Математичке гимназије, Драгица Павловић Бабић, координатор PISA тестирања, Снежана Марковић, државни секретар Министарства просвете, науке и технолошког развоја, и други.

„Креативни центар" честита добитницима овог признања!

Предшколски каталог 2015/2016.

Нови Предшколски каталог издања "Креативног центра" за 2015/2016. годину можете да погледате овде.

LEGO® Education - примена на часу у ОШ "Младост"

Чувени дански произвођач играчака LEGO® , чији су стручњаци посветили више од 80 година томе да деца добију играчке које подстичу машту и креативност, нашао је своје место и у учионици.

Програм  LEGO® Education v специјално је конципиран за то да прати наставне програме и да буде подршка професионалцима који раде с децом у предшколским установама, основним и средњим  школама. Један од најпопуларнијих LEGO® Education сетова за основце је сет  MoreToMath, који се користи како би се ученицима приближила математика.

Погледајте како су ученици I /4 новобеоградске школе "Младост" са својом учитељицом Тањом Вречко искористили сет  MoreToMath за обнављање знања везаних за парне и непарне бројеве.

Захваљујемо се учитељици Тањи на фотографијама.

Странице << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 >>